Toruń Europejskim Miastem Sportu

Wiedzą już Państwo na pewno, że Toruń otrzymał tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2019. Bardzo nas ta decyzja cieszy. Dziś chcemy przedstawić Państwu nasze propozycje jak wykorzystać ten tytuł, bo chociaż to miła naszemu sercu decyzja to zupełnie inaczej niż władze miasta widzimy toruński sport.

 

W naszym gronie są sportowcy, osoby żyjące sportem, są międzynarodowi sędziowie wioślarscy, sędziowie piłkarscy. Cieszymy się z sukcesów toruńskich sportowców w każdej dyscyplinie, a szczególnie w sportach zespołowych: koszykówce, żużlu, siatkówce, czy ostatnio także hokeju i piłce nożnej. Świetnie, że te sukcesy są! Tak trzymać.

 

Ale my chcemy by sportu w Toruniu było więcej. Chcemy by Toruń prawdziwie stał się miastem sportu, ale nie tylko sportu zawodowego, ale także tego masowego, powszechnego, ogólnodostępnego, amatorskiego. Obiecujemy, że wprowadzimy zasadę, że Toruń będzie wydawać na aktywność fizyczną mieszkańców dokładnie tyle samo pieniędzy ile wydaje na sport zawodowy. To będzie uczciwy i sprawiedliwy układ. Idealnie wpisuje się w otrzymany właśnie tytuł, bowiem planujemy, że rok 2019 będzie rokiem prawdziwej rewolucji w podejściu do sportu w naszym mieście.

 

Zależy nam na tym, by za sukcesami naszych sportowców zawodowych, pojawiła się moda na sport, moda na zdrowy tryb życia. Chcemy by dbałość o aktywność fizyczną mieszkańców stała się elementem polityki prozdrowotnej prowadzonej przez miasto. Dopilnujemy tego w nowej Radzie Miasta.

 

Zależy nam na tym aby jeden ze strategicznych celów polityki gminnej – popularyzacja i wspieranie firm aktywnego wypoczynku – znalazł odzwierciedlenie w budżecie miasta. Zwiększymy dofinansowanie zadań z zakresu działalności rekreacyjnej sześciokrotnie – z obecnych 530 tysięcy złotych ma 3 miliony złotych. Przeznaczymy je na realizację zadań z zakresu upowszechniania i rozwoju kultury fizycznej i sportu, oraz rekreację ze szczególnym uwzględnieniem organizowania działalności dotyczącej rekreacji ruchowej. Zwiększymy również środki wydawane przez gminę na organizację sportu szkolnego, dziś jest to bowiem zaledwie 420 tysięcy złotych.

 

Doprowadzimy do tego, że powstaną w Toruniu nowe skateparki, że bardziej dostępna i powszechna stanie się jazda na łyżwach, wspierać będziemy organizację szkolnych spływów kajakowych, będziemy rozwijać toruńskie wioślarstwo.

 

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godzinie 12:00 organizujemy przejazd planowanym przez nas Ringiem Torunia. Serdecznie Państwa na ten przejazd zapraszamy. Pokażemy co to znaczy zbudować bezpieczną infrastrukturę do uprawiania sportów rowerowych, biegowych i innych rodzajów rekreacji, w jaki sposób ring wpłynie na bezpieczeństwo okolicznych szkół i rozwój małego biznesu. Spotykamy się i startujemy na parkingu przy Kauflandzie przy ulicy Bema.

 

Co chcemy osiągnąć?

1. Chcemy aby każdy toruński uczeń po ukończeniu szkoły podstawowej umiał pływać.

2. Chcemy wprowadzić do toruńskich szkół zajęcia żeglarskie w ramach zajęć WF.

3. Chcemy w większym stopniu dofinansowywać kluby sportowe aby mogły pracować z większą liczbą dzieci i młodzieży.

4. Chcemy aby przy każdej toruńskiej szkole znajdowała się stacja roweru miejskiego.

5. Chcemy stworzyć w Toruniu dogodne warunki do bezpiecznego poruszania się po mieście, w tym odpowiednio oznakowane i wytyczone trasy biegowe.